Ruby-Talk E-posta Listesi için Gönderi Yönergeleri

Ruby-talk e-posta listesine gönderim yaparken aşağıdaki yönergelere uymalısınız:

1. Her zaman arkadaşça, anlayışlı, düşünceli, ve zevk sahibi olun. Biz bu listenin gitgide büyüyen yeni katılan topluluğu, çok genç kişiler, ve bunların öğretmenleri için misafirperver olmasını istiyoruz, tabii aynı zamanda ateş soluyan sihirbazların ihtiyaçlarını gidermek de. :-)

2. İçeriğiniz alakalı ve kolay takip edilebilir olsun. İçeriğinizi kısa ve öz tutmaya çalışın, fakat alakalı tüm bilgileri de içermesi için uğraşın.

1. Genel biçim yönergeleri (yani İnternet Görgü Kuralları), üçüncü tarafların kolayca takip edebilmesini (gerçek zamanlı ya da arşivleri incelerken) sağlayan genel duygu ve düşüncelerdir:

• Lütfen not edin: Önceki gönderilerdeki alıntı metni yanıtlarınızdan önce dahil edin ve alakalı olduğu kadarıyla seçerek alıntılayın.
      • Düz metin kullanın; HTML, RTF, ya da Word kullanmayın. Çoğu e-posta programı bunun için bir seçenek sunar; eğer sizinki sunmuyorsa, (ücretsiz) bir program edinin ya da bu seçeneği sunan web tabanlı bir servis kullanın.
      • Dosyalardaki örnekleri satır içi olarak dahil edin; ek kullanmayın.
    2. Eğer bir problemi bildiriyorsanız, tüm ilgili bilgileri ilk seferinde verin; bu, ruhsal arkadaşlar haber grubu değil. :-)

Gerektiğinde şunları da ekleyin:

• Problemi üreten (tercihen basit) bir örnek
      • Asıl hata mesajları
      • Ruby sürümü (ruby -v)
      • İşletim sistemi tipi ve sürümü (uname -a)
      • Ruby’yi inşa etmek için kullanılan derleyicinin ismi ve sürümü
  3. Konu satırını mümkün olduğunca bilgilendirici yapın, böylece ilgilenenler gönderinizi okur, ilgilenmeyenler ise kolayca boşverebilir.

Gönderinizin içeriğini kullanışlı bir şekilde tanımlayın.

Şunlar uygun:

• “X’i z üzerinde y ile nasıl yapabilirim?”
    • “Problem: x yaptım, y bekliyordum ancak z oldu.”
    • “BUG: Y modülü ile x yaparken z patladı.”

Şunlar uygun değil:

• “Lütfen yardım edin!!!”
    • “Yeni gelen sorusu”
    • “Bana neyin yanlış olduğunu söyleyecek bir Ruby uzmanına ihtiyacım var”

Konu satırında şu önekler yaygındır:

• [ANN] (duyurular (announcements) için)
    • [BUG] (hata (bug) bildirimleri için)
    • [OT] (konu dışı (off-topic) için, eğer konu dışı bir gönderi göndermeniz gerekiyorsa)
  4. Son olarak, düşünceli olun: Çok tembel olmayın. Eğer bir bilgi arıyorsanız, öncelikle bunu bulmak için hatrı sayılır bir çaba harcayın. Gerektikçe Ruby ana sayfası, Ruby SSS ve diğer belgelendirmeleri kontrol edin, önceki gönderileri aramak için bir arama motoru kullanın, vb.

Bu yönergeler comp.lang.ruby SSS‘dan alınmıştır.